​

Частина 1 Частина 2 Частина 3 Частина 4 Частина 5 Частина 6 Частина 7


КОМФОРТ ОЧИМА НАУКИ

image-28За останні десятиліття  зросла кількість досліджень важливості денного світла, якості повітря в приміщенні та температурного режиму у наших будинках. Порівняння житла різних епох та з різними соціальними і культурними особливостями дало нове усвідомлення  щодо функціонування внутрішнього середовища приміщення.

​Безперечно, люди відчувають необхідність денного освітлення, свіжого повітря та комфортної температури вдома, бо все це забезпечує наш комфорт, та вчені намагаються з’ясувати, що мотивує людей втілювати ці прагнення.  Коли прагнення цих факторів стимулюють до змін, як вони впливають на відчуття комфорту разом з потребою у покращенні здоров’я, як ми можемо їх використовувати для покращення свого житла? У цьому розділі ми наводимо деякі відповіді вчених на ці запитання, отримані на сьогоднішній момент.

«Стало відомо, що світло є одним з найбільш вагомих  факторів впливу на процес навчання, який відповідає за п’яту частину впливу, поряд з шістьма іншими параметрами дизайну».
Пітер Баррет, почесний професор Університету Солфорда, Великобританія

 


ПРИРОДНЄ ОСВІТЛЕННЯ

Більшість людей розуміють, що денне світло відіграє важливу роль у їхньому житті, але як саме воно впливає на наше здоров'я?

image-31Почнемо з наших розумових здібностей.
У дослідженні, проведеному в 2002 році, роботодавці відзначили збільшення продуктивності на 15 %, після того як працівників перевели в будівлі з кращим денним освітленням (Едвардс і Торчелліні, 2002). Інше дослідження, також проведене у 2002 році, показало, що студенти в аудиторіях з більшою кількістю вікон або денного освітлення набрали на 7–18 % більше балів за результатами стандартних тестів, ніж студенти в аудиторіях з меншою кількістю вікон або денного освітлення (Хешон, 2002).

Біологія впливає на настрійimage-32
Ці два дослідження демонструють спільне, що доведено й в інших подібних роботах:  денне світло підвищує розумові здібності й навіть покращує настрій. За оцінками експертів, до 30 % населення світу страждає від сезонної депресії (SAD) різної тяжкості, яку спричиняє недостатність світла. Якщо ж говорити про покоління 4-х стін, то стан, відомий як зимова депресія, цілком може бути ознакою нашого часу. Але добре відомо, що світлотерапія та денне світло, що перевищує 1000 люкс, можна використовувати як ліки від SAD. 
Щоб краще зрозуміти біологічний вплив денного світла, слід звернути увагу на те, що людське око має специфічну сенсорну систему, яка не пов'язана із зором. Натомість вона використовує денне світло для регулювання виділення гормонів та нейротрансмітерів у мозку. Процес включає регуляцію кортизолу, що пов'язаний зі стресом, та мелатоніну, необхідного для сну. Життя в умовах поганого освітлення обмежує цей процес та послаблює розумові здібності людини.

 

image-26
image-19Факто D
Синтез вітаміну D потребує впливу світла в УФ діапазоні випромінювання  близько 300 нм . Зниження рівня вітаміну D в організмі пов'язують з підвищеною вразливістю до вад розвитку та соматичних захворювань у дорослих.

image-19Головний годинник працює на світлі
Біологічний годинник, який значною мірою залежить від надходження зорових імпульсів, зокрема, денного світла. У нічний час годинник переводить організм у розслаблений стан, знижуючи рівень обміну речовин, підвищуючи вироблення гормонів росту та очищуючи мозок від токсинів. Щоб годинник працював, мікроклімат приміщення має безпосередньо взаємодіяти з добовим біоритмом, а саме - рівнем природного денного та нічного освітлення.

image-20Біологічний годинник – генетичний
У 2017 році Нобелівська премія з фізіології й медицини була присуджена групі науковців, які з’ясували,  що біологічний годинник працює як самодостатній процес на клітинному рівні. Їх результати підтвердили, що певні гени сприяють накопиченню та розщепленню білка у такий спосіб, що це відповідає добовому біоритму. Ці відомості підтверджують той факт, що кожен живий організм підпорядковується певному добовому ритму, який не можна змінити за бажанням або за допомогою зовнішніх чинників.

 


ЧИСТЕ ПОВІТРЯ – СВІЖІ ІДЕЇ

Оскільки люди проводять близько 90 % часу в приміщенні, майже певно, що кожна людина щодня вдихає велику кількість CO2, вологи та пилу. Концентрація деяких забруднюючих речовин в приміщенні часто перевищує показники концентрації на відкритому повітрі у 2,5–5 разів, і оскільки ми робимо приблизно 22 000 вдихів на день, то стає важко уникнути впливу летючих часток, які знаходяться в приміщенні.

Недостатнє провітрювання шкодить нашому здоров’ю
І ми це знаємо.  За даними німецької науково-дослідницької організації Fraunhofer IBP, 80 мільйонів європейців живуть у вологих та нездорових будівлях. Крім того, за даними Барометру здорових будинків за 2016 рік, майже кожен другий не приділяє належної уваги низькій вологості повітря й майже шість із десяти людей не провітрюють приміщення належним чином.
Існують причини, через які це неможливо вирішити довгостроково. Високий рівень CO2 викликає запаморочення та головний біль, а підвищена вологість і цвіль можуть збільшувати ризик розвитку астми на 40 % та послабити розумові здібності людини. Підвищена вологість повітря може також викликати проблеми з диханням та алергію. Мікрочастинки, хімічні та газоподібні сполуки, притаманні певній місцевості, наприклад радон, можуть спричинити виникнення серйозних проблем зі здоров'ям. Єдиний шлях для розв’язання цієї проблеми — замінити несвіже повітря свіжим, іншими словами - провітрювати приміщення.

image-22Природна вентиляція – це не тільки гаряче повітря
Для природної вентиляції використовуються природні ресурси, наприклад, перепади температури, що дозволяє відновити рівень свіжого повітря в приміщенні. Свіже повітря надходить через відкриті вікна, двері, решітки вентиляційних заслінок. Несвіже повітря видаляється при використанні, а тепле повітря піднімається вгору через високо розташовані отвори або коли між декількома отворами цілеспрямовано утворюються вітрові потоки, наприклад, у випадку перехресної вентиляції або за допомогою ефекту природної тяги.

image-23Ми не відчуваємо, коли щось не так
Одні забруднювачі повітря виявити значно легше за інші. При зростанні кількості CO2 зростає і викид летючих органічних сполук (ЛОС). Запах, який є побічним ефектом викидів, дозволяє відчути CO2 за концентрації понад 1500 част./млн; ми також помічаємо високий рівень вологості при перевищенні 80 % або зниженні до 30 %. Певні забруднювачі, такі як радон, формальдегід (клей), пил та частки від роботи електроприладів виявити набагато складніше. Тому рекомендується часто провітрювати приміщення, навіть якщо повітря в ньому здається сухим та без запаху.

image-22Роки, втрачені через низьку якість повітря
Група європейських експертів* підрахувала, що в 26 країнах ЄС (які брали участь у дослідженні) через забруднення повітря в приміщенні щорічно втрачається два мільйони здорових років життя. Втратою здорових років життя вважаються роки, втрачені в результаті ранньої смерті, або роки, пов'язані з важкими захворюваннями. Це становить близько 3 % від загального показника захворювань на всі хвороби за всіма причинами у Європі.
**Янтунен М., Олівейра Фернандес Е., Каррер П., Кефалопулос С. (2011). Популяризація заходів щодо поліпшення стану повітря в приміщеннях (IAIAQ). Комісія Європейського                                                                   союзу. Головне управління з охорони здоров'я та захисту споживачів. Люксембург.


КОМФОРТНА ТЕМПЕРАТУРА 

Більшість людей знає, як це, коли в кімнаті дуже спекотно або занадто холодно. За даними дослідження «Барометр здорових будинків» за 2016 рік, 82 % населення живе в приміщеннях, які погано обігріваються. Проте багато хто воліє ігнорувати незручності просто тому, що вважають за краще заощаджувати на рахунках за електроенергію. Наслідки енергетичної бідності настільки ж різноманітні, як і незручності, пов'язані з ними, та не сприяють збереженню властивостей здорового будинку.

Матеріальні обмеження обмежують і можливість гарної вентиляції
Дані дослідження «Барометр здорових будинків» за 2016 рік свідчать про те, що 37 % респондентів віддають перевагу економії на електроенергії, а не комфортній температурі вдома. Це пояснює, чому майже половина з нас не відкриває вікна для провітрювання, коли надворі холодно. Відсутність гарної вентиляції будинку може його пошкодити, створюючи умови для появи цвілі та грибка. А проживання в холодному або спекотному середовищі може призвести до появи безлічі проблем — від нежитю та порушення сну до важких серцево-судинних захворювань.
Для вирішення цих проблем нам необхідно змінити усталену поведінку людей, особливо з погляду енергозбереження, пропонуючи рішення, які будуть не лише простими в експлуатації, але й заощаджуватимуть особисті кошти власників житла.

image-25

 

image-29Зниження температури покращує сон
Більшість людей сходяться на думці, що температура в спальні має бути нижчою, ніж у решті будинку, навіть до 16 °C — це забезпечить хороший сон уночі. Дослідження, опубліковані у виданні Current Biology за жовтень 2015 року, продемонстрували, що постійне зниження температури вночі може стати ще однією необхідною умовою для повноцінного сну. Вивчення племен у пустелі Калахарі виявили чіткий взаємозв'язок між падінням температури та особливостями сну членів племені. Температура в місці, де спало плем'я, весь час падала, але члени племені починали прокидатися, щойно вона досягала свого мінімуму та починала піднімалася вранці.


image-29Коливання температури активізують наше тіло
Хоча більшість людей надають перевагу приємній та затишнішій температурі в приміщенні, дослідження показують, що температурні зміни, пов'язані зі зміною пір року та різних регіональних особливостей, можуть нести більше користі для здоров'я. Дещо нижча температура сприяє термогенезу, який не супроводжується дискомфортом, у результаті чого відбувається прискорення обміну речовин (Ван Маркен, Ліхтенбельт та Кінгма, 2013). Тобто організм людини можна було б залучити до легких фізичних навантажень, якби взимку температура підтримувалася на рівні, трохи нижчому за середній. Аналогічний ефект можна спостерігати і в тому випадку, якщо влітку температура трохи підвищується.

 

 

 


6 ВАЖЛИВИХ ФАКТІВ ПРО ЗДОРОВ’Я ТА КОМФОРТ ЛЮДИНИ

image-271. ДЕННЕ СВІТЛО ВПЛИВАЄ НА ВИРОБЛЕННЯ ГОРМОНІВ, НЕЙРОТРАНСМІТЕРІВ І ВІТАМІНІВ; ВОНО МОЖЕ ПІДВИЩУВАТИ ФІЗИЧНУ Й ІНТЕЛЕКТУАЛЬНУ ПРОДУКТИВНІСТЬ ЛЮДИНИ.

2. РІЗНІ РІВНІ ОСВІТЛЕННЯ Й ДОТРИМАННЯ ДОБОВИХ БІОРИТМІВ ВАЖЛИВІ ДЛЯ ВИРОБЛЕННЯ МЕЛАТОНІНУ, А ОТЖЕ – МОЖЛИВОСТІ СПАТИ.

3. СИСТЕМА ОРГАНІВ ЧУТТЯ НЕ МОЖЕ ВИЗНАЧИТИ БІЛЬШІСТЬ ШКІДЛИВИХ ЗАБРУДНЮВАЧІВ ПОВІТРЯ В ПРИМІЩЕННІ.

4 .ПОСТІЙНА ВЕНТИЛЯЦІЯ ТА ЧАСТЕ ПРОВІТРЮВАННЯ Є ПРОФІЛАКТИКОЮ ГОЛОВНОГО БОЛЮ Й ЗАПАМОРОЧЕНЬ, А ТАКОЖ СЕРЙОЗНІШИХ ЗАХВОРЮВАНЬ, ЗОКРЕМА, АЛЕРГІЙ І ЗАХВОРЮВАНЬ ДИХАЛЬНОЇ СИСТЕМИ.

5. ОПТИМАЛЬНІ УМОВИ ДЛЯ СНУ: ПОВНА ТЕМРЯВА, ТЕМПЕРАТУРА У СПАЛЬНІ НЕ ВИЩЕ 16 °C І, БАЖАНО, ПОСТІЙНЕ ЗНИЖЕННЯ ТЕМПЕРАТУРИ ВНОЧІ.

6. ЗМІНА ТЕМПЕРАТУРИ В ПРИМІЩЕННЯ МОЖЕ АКТИВУВАТИ МЕТАБОЛІЗМ, СПРИЯЮЧИ АКТИВНІШОМУ Й ЗДОРОВІШОМУ СПОСОБУ ЖИТТЯ ВДОМА.

Далі буде...


Більше корисної інформації:

BIM&3D objects 2D CAD Розрахунок освітленості Консультація спеціаліста