Частина 1 | Частина 2 | Частина 3 |
Частина 4 | Частина 5 | Частина 6 | Частина 7 |
ВІД ДАНИХ ДО ЗНАНЬ
Для отримання інформації про те, як мешканці живуть у будинку з достатнім рівнем денного освітлення та вентиляції, було підготовлено звіт з моніторингу будівель VELUX (1 квартал 2015 року), в якому зібрані відомості про рівень денного світла, температурний комфорт, повітря й вентиляцію з восьми експериментальних будівель VELUX.
Звіт зосереджений на 10 базових принципах, які можуть бути використані як опорні точки руху до остаточної концепції.
БАЗОВИЙ ПРИНЦИП 1
Наявність багатьох великих вікон не обов'язково призводить до перегрівання
Для великої кількості денного світла зазвичай потрібні великі вікна з достатньою площею віконного скла. З цієї причини ми встановили великі вікна в шести будинках серії « Зразковий будинок 2020 року», щоб вони забезпечували високий коефіцієнт денного освітлення. Однак великі вікна можуть також призводити до надмірного сонячного нагрівання, що є проблемою, особливо в будівлях з низьким енергоспоживанням у літній час.
Сім'ї-учасники були в захваті від кількості денного світла та вважали його найважливішим ресурсом. Показово, що п'ять із шести будівель отримали найвищу оцінку за рівень температурного комфорту, що свідчить про зведення сонячного нагрівання до мінімуму.
БАЗОВИЙ ПРИНЦИП 2
Велика кількість денного світла усуває необхідність у штучному освітленні в денний час
Коли ми прокидаємося вранці або повертаємося з роботи, більшість з нас вмикає електричні світильники. Ми відчуваємо, що будинок недостатньо освітлений для комфорту та повноцінного проживання.
Більшість будівель програми «Зразковий будинок 2020 року» розв'язують цю проблему за допомогою комплексного рішення з використанням вікон, яке забезпечує максимальну доступність денного світла впродовж дня. Результатом стала «автономність при денному освітленні», що означає, що більшість сімей змінили свій режим освітлення та перестали використовувати штучне освітлення зі сходу до заходу сонця — навіть у зимовий час.
БАЗОВИЙ ПРИНЦИП 3
Помірні температури в спальні забезпечують хороший сон уночі
Коли ми лягаємо спати, температура тіла природно знижується для економії енергії. У теплій спальні вам буде некомфортно, що призведе до погіршення якості сну.
В усіх будівлях програми «Зразковий будинок 2020 року» відзначався температурний пік у другій половині дня. Проте після заходу сонця температура падає до помірного рівня, створюючи приємне середовище для сну, зокрема, у важливий час між 10 вечора та північчю.
БАЗОВИЙ ПРИНЦИП 4
Хороша вентиляція знижує температуру в нічний час
Вентиляційне охолодження використовувалося у всіх будівлях для контролю сонячного нагрівання та зниження температури в нічний час. Вентиляційне охолодження використовує велику кількість свіжого повітря ззовні для зниження температури в приміщенні.
Контролюючи фактичний стан вікон, ми можемо порівняти функціонування із заданим рівнем температури. Наші дані показують чітку кореляцію між комфортною температурою та відкритими вікнами. Отже, якщо вікна залишаються відкритими в нічний час, можна знизити температуру повітря на 6 °С, тим самим забезпечивши комфортний рівень близько 20 °C вранці.
БАЗОВИЙ ПРИНЦИП 5
Засоби захисту від сонця запобігають перегріванню будинку
Усі експериментальні будівлі були укомплектовані маркізетами для контролю вхідної сонячної енергії та підтримання належного температурного комфорту. Як і під час використання вікон, положення штори фіксувалося впродовж усього дня з моніторингом кореляції між прийнятними температурами та розташуванням маркізети.
Наші дані чітко свідчать про те, що ці два фактори пов'язані між собою і що зовнішні засоби захисту від сонця є важливими для забезпечення температурного комфорту у вашому домі.
БАЗОВИЙ ПРИНЦИП 6
Для досягнення повноти ефекту необхідна інтелектуальна автоматизація
У той час як ручні пристрої рівнозначні дистанційно керованим рішенням з погляду технічної продуктивності, практичність виробів залишається перешкодою. Як власнику будинку, вам просто не вистачає ні часу, ні терпіння, щоб керувати вікнами та шторами, коли це необхідно.
Автоматичні вікна, штори й механічна вентиляція є частиною досліджуваних будівель. Використовуючи інтуїтивно зрозумілий блок управління, сім'ям була представлена низка заздалегідь запланованих програм, які допоможуть автоматизувати систему й забезпечити постійну високу якість повітря, а також тепловий комфорт вдень і вночі. Судячи із записів у журналі спостереження за будинком, сім'ї скористалися цими можливостями та оцінили ефект.
БАЗОВИЙ ПРИНЦИП 7
Природна вентиляція забезпечує хорошу якість повітря у приміщенні впродовж більшої частини року
Здоровий мікроклімат у приміщенні залежить від постійної вентиляції для заміни вологого та насиченого CO2 повітря чистим, свіжим повітрям ззовні.
Дані вказують, що рівні CO2 в демонстраційних будівлях залишалися низькими протягом весни, літа й осені через інтенсивне використання природної вентиляції. Навіть невелика різниця в температурі змогла створити ефективну природну тягу знизу догори.
БАЗОВИЙ ПРИНЦИП 8
Механічна вентиляція відповідає стандартам вмісту CO2, але не задовольняє підвищені вимоги до чистоти повітря в спальні
Усе більше європейських будинків використовують механічну вентиляцію з рекуперацією тепла в зимовий час для економії енергії. Усі ці системи знижують рівень CO2 у спосіб, який відповідає дійсним будівельним нормам і правилам. На жаль, вони не мають усіх необхідних властивостей для забезпечення високої якості сну в спальні, оскільки рівень CO2 часто перевищує 1150 ч./млн.
Досягнуті рівні CO2 в досліджуваних будинках програми «Зразковий будинок 2020 року» нижчі, ніж у більшості типових будинків, і, отже, їх слід вважати більш ніж прийнятними.
БАЗОВИЙ ПРИНЦИП 9
Хороша якість повітря в спальні може вимагати спеціальних заходів
У одній експериментальній будівлі в Німеччині у спальні не вистачало належного ефекту природної тяги для провітрювання. Оскільки сім'я спочатку вирішила тримати вікна верхнього освітлення закритими з міркувань приватності, у нічний час рівень CO2 в спальні залишався вищим, ніж у решті будинку.
Лише після того, як вікна на даху були запрограмовані для автоматичного провітрювання перед сном та встановлені на відкриття за мінімально допустимого рівня CO2, в спальні зареєстровано задовільні результати відповідно до стандартів Активного будинку для високої якості повітря в приміщенні.
БАЗОВИЙ ПРИНЦИП 10
У дитячих садках та школах необхідна регулярна природна вентиляція
У даних з дитячого садка Solhuset та школи Ендруп чітко зафіксовані переваги великих вікон з автоматизованим дистанційним керуванням у складних умовах навчання. Нещодавно побудований дитячий садок Solhuset («Сонячний дім») пропонує в 3,5 рази більше денного світла, ніж необхідно за чинними будівельними нормами та правилами. Поки більшість денного світла перетворюється в сонячне нагрівання, автоматичне відкривання вікон та зовнішні засоби захисту від сонця допомагають контролювати температуру в літній час. Подібним способом CO2 в ігрових кімнатах підтримується на рівні нижче 900 ч./млн для збереження приємної атмосфери для розваг та відпочинку.
Встановлення нового вікна на даху в школі Ендрупу є частиною проєкту реконструкції, спрямованого на поліпшення освітнього середовища для учнів початкових класів. Проєкт має такі ж позитивні результати з погляду запобігання перегріванню, але не перевершує попередника в забезпеченні низького рівня CO2 в зимовий час. Низька продуктивність майже напевно пояснюється рухом повітря, що в холодний сезон може стати причиною небажаних протягів.
Далі буде...
Більше корисної інформації:
BIM&3D objects | 2D CAD | Розрахунок освітленості | Консультація спеціаліста |