Частина 1 Частина 2 Частина 3
Частина 4 Частина 5 Частина 6 Частина 7

ПРИНЦИПИ ВИКОРИСТАННЯ ДЕННОГО ОСВІТЛЕННЯ

image-86ВІД ЗНАНЬ ДО ПРОЕКТУВАННЯ

Оскільки наявність денного світла та вентиляції в будинку тісно пов'язані із законами фізики, обертанням планети та кліматичними зонами, вкрай важливо, щоб при проєктуванні будівлі були дотримані певні принципи, які дозволяють використовувати ці умови для забезпечення комфорту проживання.

У цьому розділі ми пропонуємо -низку керівних принципів для поліпшення якості та зручності керування денним освітленням. Кожен принцип представлено у вигляді конкретного проєктного рішення з докладною інформацією про продукцію, що дозволяє легко визначити технічні характеристики та швидко застосувати її для вашого проєкту.

  • ОСВІТЛЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ВІДБИТТЯ
  • ОСВІТЛЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ДЕННОГО СВІТЛА
  • РОЗПОДІЛ СВІТЛА ЧЕРЕЗ СХОДОВИЙ МАЙДАНЧИК
  • ТУНЕЛЬ ДЛЯ ВСЕБІЧНОГО ОСВІТЛЕННЯ
  • ОРІЄНТАЦІЯ ВІКОН ДЛЯ КОМФОРТУ ЛЮДИНИ
  • ЗВ’ЯЗОК З ПРИРОДОЮ ЧЕРЕЗ ОГЛЯД
  • РОЗУМНА АВТОМАТИКА ДЛЯ КОМФОРТУ ЛЮДИНИ

 


ОСВІТЛЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ВІДБИТТЯ
Світло високорозташованих вікон, відбите від поверхонь, забезпечує приємне освітлення

image-93Виклик денного світла
Хоча гарне проєктування з урахуванням денного світла забезпечує велику кількість природного освітлення, його також слід використовувати з певною обережністю. Наше повсякденне життя складається зі зміни візуальних завдань, під час яких так само змінюються й вимоги до освітлення. Перепади освітлення можуть впливати на візуальний комфорт та продуктивність, а це означає, що хороша видимість вимагає певної рівномірності освітлення.

Динамічний характер притоку денного світла вимагає вживання низки заходів з контролю або зменшення природних перепадів упродовж дня. Це особливо важливо для таких приміщень, як кухня та ванна кімната, у яких потрібно функціональне робоче середовище. Однак керування денним світлом має здійснюватися в такий спосіб, щоб враховувати добовий біоритм та дозволяти мешканцю піклуватися про свій біологічний годинник.

Під час переміщення сонця небом рівень прямого освітлення може перевищувати функціональні вимоги. Установка вікон на даху навпроти білих стін або поруч з ними перетворює пряме світло у відбите освітлення, створюючи м'якіші та приємніші умови освітлення. Рекомендовані продукти: дистанційно керовані мансардні вікна VELUX INTEGRA®.

 

ОСВІТЛЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПРИРОДНОГО СВІТЛА
Розсіяне світло похмурого або сутінкового неба знижує потребу в штучному освітленні

image-94Розподіл денного світла
Вікна з декількома напрямками забезпечують кращий розподіл світла. Вікна слід розподілити по кількох зовнішніх стінах та на даху. Уникайте розташування вікон лише в одному напрямі.
Належний розподіл денного світла є ефективним способом зниження потреби в штучному освітленні та рівня енергоспоживання.

Похила або горизонтальна поверхня краща, ніж вертикальна
У природі найбільша кількість денного світла розподіляється зверху через розсіяне світло з неба або пряме сонячне світло. Це означає, що вікна на даху забезпечують у два рази більше денного світла, ніж фасадні вікна, та в три рази більше, ніж дормери.

Вікна верхнього освітлення для похилого та плоского даху поглинають більше денного світла, ніж вертикальні вікна, навіть якщо сонце сховано за хмарами або горизонтом. Відбите природне світло знижує потребу в штучному освітленні в ранковий та вечірній час. Рекомендовані продукти: дистанційно керовані мансардні вікна VELUX INTEGRA® 

 

ПРИКЛАД
Приватний будинок для однієї сім'ї,
Фреденсборг, Данія

image-95

Ранкове та вечірнє небо забезпечує достатню кількість світла, яке можна використовувати всередині будівель. Потенціал змінюється в міру того, як ви віддаляєтеся від екватора, завдяки осьовому нахилу Землі та руху Сонця.

 

 

image-96

 

 

 

 

Зовнішні відображення відбиття і перешкоди від навколишніх елементів, таких як будівлі та рослинність, будуть впливати на кількість денного світла, що потрапляє в будинок. Вікна на даху на звичайних та плоских дахах зазвичай рідше стикаються з перешкодами.

 


 РОЗПОДІЛ СВІТЛА ЧЕРЕЗ СХОДОВИЙ МАЙДАНЧИК

image-97Відкритий сходовий майданчик розподіляє денне світло на кожен поверх
Сходовий майданчик може бути ідеальним засобом для розподілення світла, забезпечуючи природне освітлення кількох поверхів та прилеглих приміщень. Для досягнення максимального ефекту вікна можна розміщувати над майданчиком і поруч із ним. Рекомендовані продукти: Комбінація VELUX INTEGRA®

Денне світло для кожної кімнати та поверху
Внутрішнє розташування кімнат і проходів може обмежувати можливості денного світла, особливо якщо будинок доволі старий і його планування передбачає поділ функціональних зон на менші простори. У цих випадках може виявитися корисним поміркувати над зонами, у яких кімнати або коридори з'єднують одну частину будинку з іншою. Сполучний простір може слугувати засобом розподілу денного світла більшою частиною будинку.

Посилюємо вентиляцію
Відкритий сходовий майданчик є ідеальним засобом для відводу великої кількості повітря. Конструкція майданчика дозволяє створювати ефект природної тяги й витісняти повітря з приміщення, коли вікна та двері відкриваються на декількох поверхах.

 


 

ТУНЕЛЬ ДЛЯ ВСЕБІЧНОГО ОСВІТЛЕННЯ

image-100Безпека понад усе
Зони переходу можуть виграти від сильнішого впливу денного світла порівняно зі штучним освітленням. Потужне освітлення широкого спектра підвищує безпеку, зводячи до мінімуму вплив тіней та ризик перечепитися через непомітні перешкоди.

image-101Світловий тунель
Світловий тунель VELUX покритий дзеркальною плівкою, яка відбиває не менше 98 % вхідного світла (DIN 5036-3 і ASTM E-1651). Відсоток стосується кожного відбитку світла, що рухається вниз  трубою. Кінцевий приток денного світла залежить від довжини труби та її конструкції.

Світловідбиваючий тунель поширює денне світло у віддалені зони будинку 
Кімнати та проходи з обмеженим доступом до оболонки будівлі через складні покрівельні конструкції або центральне розташування потребують спеціальних видів продукції для отримання переваг від природного освітлення. Рекомендовані продукти: світловий тунель VELUX 

 

ПРИКЛАД
RenovActive, будинок для однієї сім'ї, Андерлехт, Бельгія
Архітектор: ONO architectuur

image-102

 

Сходовий майданчик, освітлений денним світлом, перетворив обмежений інтер'єр у яскраве та просторе житлове приміщення. Відкритий сходовий майданчик забезпечує денним світлом усі три поверхи і є привабливим елементом дизайну для безпечного використання.

image-103

 

 

 

 

Якщо спрямувати денне світло в кожен куточок та щілину будинку, зони, які зазвичай вважаються тісними та похмурими, отримують більше шансів стати привабливими та корисними частинами будинку.

 


ОРІЄНТАЦІЯ ВІКОН ДЛЯ КОМФОРТУ ЛЮДИНИ
Вікна, спрямовані в різні боки, забезпечують кілька видів освітлення

image-104Денне світло — це насамперед «де» та «коли»
Широта й орієнтація є визначальними чинниками впливу денного світла на середовище в приміщенні. Широта впливає на висоту сонця і стає все більш впливовою змінною у міру того, як місце розташування будівлі віддаляється від екватора. Напрям будівлі та її вікон впливає на доступність та якість денного світла у приміщенні. У північній півкулі світло, що йде з півночі, в основному складається з розсіяного світла неба та забезпечує приміщення функціональним та комфортним освітленням. Світло з півдня, сходу та заходу здебільшого характеризується прямими сонячними променями та значною зміною рівня освітленості упродовж дня.

image-105Сильніше та м'якше
Мансардні вікна пропускають у два рази більше світла, ніж вертикальні вікна, та в три рази більше, ніж  дормери такого ж розміру. Відомо, що мансардні вікна забезпечують більшу яскравісь стін, ніж дормери та фасадні вікна, що сприяє зменшенню відблисків через м'якіший перехід між склом та стіною.

image-106Відблиск лишає деякі елементи неосвітленими
Відблиск виникає, коли зміни яскравості перевищують співвідношення 20:1–40:1 (Рі, 2000). Очі будуть пристосовуватися до високого рівня відблисків, що ускладнює сприйняття деталей у дуже темному приміщенні.

image-107

image-109

ПРИКЛАД
«Дім сонячного світла», будинок для однієї сім'ї,
Прессбаум, Австрія Архітектор: Юрій Трой, Hein-Troy Architekten

image-110

Відбите денне світло від вікон, що виходять на північ, забезпечує розсіяне освітлення, яке залишається приємним і ефективним навіть у ясні літні дні.

 

image-111

 

 

 

 

 

 

Пряме денне світло з півдня забезпечує як інтенсивне, пряме освітлення, так і м'яке відбите. Освітлення в будинку є точним відображенням багатьох змін, що відбуваються в південному небі.

   


ЗВ'ЯЗОК З ПРИРОДОЮ ЧЕРЕЗ ОГЛЯД
Приватний простір для огляду перетворює зовнішнє середовище в невід'ємну частину будинку

image-112

Необмежене розширення будинку
Відкритість будинку для навколишнього середовища є однією з найбільш поширених особливостей у сучасних проєктах з будівництва та реконструкції будівель. Ефект є бажаним з очевидних причин, хоча він також ґрунтується на доведеній психологічній привабливості. Як було сказано раніше, одного лише денного освітлення недостатньо для задоволення бажання користувача споглядати навколишній світ. Вікна забезпечують контакт з навколишнім середовищем, надають інформацію про орієнтацію та дозволяють нам простежити за змінами часу впродовж усього дня.

 

Розширте будинок назовні, створивши зону огляду з  панорамними мансардними вікнами, які відкриваються знизу, що дозволить мешканцям будинку знаходитися під відкритим вікном. На додачу до цього можна використовувати додаткові вертикальні або похилі елементи для створення ефекту безшовного переходу від підлоги до стелі. 

 

Візуальний вплив огляду часом ледь помітний, але його не можна випускати з уваги. Огляд розширює приміщення, створюючи відчуття простору та просторості, яке тягнеться аж до горизонту. Чудовий краєвид привертає природу в будинок і навпаки, створюючи дуже відчутний та приємний для психіки зв'язок з навколишнім середовищем, який ми інстинктивно сприймаємо як щось нове й корисніше.

 

image-113

image-114Проєктування антистресових будівель
Дослідження впливу візуальних сигналів на симптоми, пов'язані зі стресом, показують, що спостереження за природними краєвидами може допомогти знизити кров'яний тиск, серцеву активність та м'язову напругу набагато швидше, ніж спостереження за міськими ландшафтами (Ульріх, 2008). Схожі експерименти показують, що кожен п'ятий співробітник в офісних будівлях зауважує менше симптомів, пов'язаних із синдромом нездорової будівлі, ніж його колеги, якщо його робоче місце знаходиться поруч з вікном, з якого відкривається якийсь краєвид (Фейрлі та ін., 2001).

image-1151+1= дещо більше
Коли одне вікно на даху поєднується з вікном аналогічного розміру, фактичне збільшення рівня освітлення зростає більш ніж удвічі. Такий ефект пов'язаний з тим, що об'єднані вікна мають більше співвідношення скла до  відкосів, а, отже, менше перешкоджають притоку денного світла.

Зовнішній балкон можна спроєктувати без значних структурних змін для даху. VELUX CABRIO® створює міцний зв'язок між внутрішнім простором і приватною відкритою зоною, а також оснащений вбудованими скляними та металевими поручнями. 

ПРИКЛАД
Дача, Данія

image-117

Схоже, балкон завжди привертає увагу жителів назовні, щоб спостерігати за навколишнім пейзажем та визначати погоду. Можливо, це навіть задовольняє приховану звичку, успадковану від наших предків у стародавні часи, коли постійна пильність означала безпеку вашого будинку.

 

image-118

Створення області огляду автоматично надає приміщенню природну перевагу. У цьому разі вид доповнюють високо розташовані вікна на даху, які забезпечують м'яке освітлення й оптимальну вентиляцію.

 

 

 

 


РОЗУМНА АВТОМАТИКА ДЛЯ КОМФОРТУ ЛЮДИНИ
Можливість роботи з датчиками, підкріплена мережевими даними, оптимізує вентиляцію та температурний контроль.

image-87Автоматика підтримує будівлю в хорошому стані
Створення та підтримка комфортного та здорового внутрішнього середовища — непросте завдання. Для керування динамічним мікрокліматом потрібно багато зусиль, щоб постійно коригувати його відповідно до умов сезону та доби.
Масштабність цього завдання робить все більш актуальним вибір повністю автоматизованого рішення, що забезпечує оптимальну роботу вдень та вночі.

VELUX ACTIVE 
Однією з найдосконаліших систем автоматизації на сьогодні є VELUX ACTIVE з NETATMO, яка обережно працює з кожним продуктом, активно використовуючи дані домашніх датчиків та зовнішніх джерел. Система реагує на зміну температури або якості повітря. Вона навіть може реагувати заздалегідь, оскільки система постійно удосконалює алгоритми, засновані на попередніх показниках датчиків, а також на інформації, отриманій, наприклад, з метеорологічної інформаційної системи NETATMO.

Датчик VELUX ACTIVE здатний контролювати рівень CO2, а також вологість і температуру. У той момент, коли один з цих показників перевищує максимально прийнятний рівень для підтримки здорового мікроклімату в приміщенні, система автоматично регулює вікна, щоб змінити цей показник.

  • VELUX ACTIVE стежить за тим, як давно були відкриті вікна. За 2–6 годин система спробує виконати процес вентиляції, залежно від поточної та очікуваної погоди.
  • Якщо погодні служби прогнозують теплу погоду, VELUX ACTIVE реагує на це спрацьовуванням маркізетів або роликових штор, які протидіють нагріванню. Система реагує лише в тому випадку, якщо затінення точно матиме суттєвий результат. Архівні дані допоможуть удосконалити алгоритм системи та її здатність прогнозувати необхідність затінення
VELUX ACTIVE стежить за тим, як давно були відкриті вікна. За 2–6 годин система спробує виконати процес вентиляції, залежно від поточної та очікуваної погоди.
Якщо погодні служби прогнозують теплу погоду, VELUX ACTIVE реагує на це спрацьовуванням маркізетів або роликових штор, які протидіють нагріванню. Система реагує лише в тому випадку, якщо затінення точно матиме суттєвий результат. Архівні дані допоможуть удосконалити алгоритм системи та її здатність прогнозувати необхідність затінення
Якщо погодні служби прогнозують теплу погоду, VELUX ACTIVE реагує на це спрацьовуванням маркізетів або роликових штор, які протидіють нагріванню. Система реагує лише в тому випадку, якщо затінення точно матиме суттєвий результат. Архівні дані допоможуть удосконалити алгоритм системи та її здатність прогнозувати необхідність зПРИКЛАД

Будинок повітря та світла, будинок для однієї сім'ї, Париж, Франція
Архітектор: Nomade Architectes, Cardonelle Ingenierie, E.T.H.A.

image-88

 

«ЗИМА ЦЬОГОРІЧ ХОЛОДНА, АЛЕ ВДОМА НАМ ПОСТІЙНО БУЛО ТЕПЛО. НАВІТЬ КОЛИ ОДНОГО ДНЯ ТЕМПЕРАТУРА НАДВОРІ СТАНОВИЛА -25 °C, А НАСТУПНОГО ВЖЕ -30 °C, БУДИНОК ОДРАЗУ ПЕРЕЛАШТОВУВАВСЯ, ТОМУ МИ НЕ ВІДЧУВАЛИ ЗМІН УСЕРЕДИНІ»

 

image-99

 

 

 

 

 

 

 

Саманта Пастур та її родина, мешканці «Будинку повітря та світла», активного будинку у Франції.

 

 

ПРИКЛАД
LichtAktiv Haus, будинок для однієї сім'ї, Гамбург, Німеччина
Архітектор: Катаріна Фей/TU Darmstadt Ostermann Architekten

image-98Залежно від температури, концентрації CO2 та рівня вологості, система керування, яка працює на сонячній енергії, автоматично контролює вікна для забезпечення комфортного та здорового мікрокліматау в приміщенні. Вікна, розташовані на різній висоті, створюють ефект природної тяги, пропускаючи тепле, застояне повітря через вікна на даху, а свіже повітря надходить через нижні вікна фасаду.

image-92

 

 

 

Нова добудова до відреставрованого будинку 1950-х років поєднує великий відкритий фасад з вікнами на даху, розташованими в найбільш оптимальних місцях. Вікна на даху пропускають відбите денне світло в більшість внутрішніх частин будівлі.

 

 

 

Далі буде...


Більше корисної інформації:

BIM&3D objects 2D CAD Розрахунок освітленості Консультація спеціаліста